۱۴۰۰/۰۳/۲۰
حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابانی شیراز؛

با تشکیل کارگروه ویژه اقدام تا عمل در فرمانداری شهرستان شیراز

رئیس اداره سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شهرستان شیراز از تشکیل کار گروه ویژه اقدام تا عمل در این فرمانداری خبر داد و گفت: اقدام تا عمل یک طرح کشوری در راستای ساماندهی کودکان کار و خیابانی است که بر فرهنگ سازی برای عموم جامعه در نحوه برخورد با این کودکان تاکید دارد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شیراز، یوسف قربانی با اشاره به اینکه طرح مذکور از سال گذشته در استان فارس آغاز شده و متولی اصلی آن اداره کل بهزیستی است، تصریح کرد: در این کارگروه شرح وظایف دستگاه های متولی اجرای طرح که عمدتا شامل آگاه سازی، فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و جلب مشارکت افراد داوطلب برای شناسایی کودکان کار و خیابانی است ابلاغ و تبیین شده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه دادگستری، اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی و اداره های بهزیستی، پیشگیری و ساماندهی آسیب دیده گان اجتماعی، کمیته امداد امام خمینی و شهرداری شهرستان شیراز از جمله اعضای ویژه این کارگروه هستند، افزود: افراد داوطلب برای شناسایی این دسته از کودکان به اداره بهزیستی معرفی و پس از سازماندهی، برای آنان  کارت شناسایی صادر می شود.
وی با تاکید بر افزایش اقدامات فرهنگی به منظور کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از فعالیت کودکان کار توسط تمامی دستگاه های عضو طرح بیان کرد: فرهنگ برخورد با این بخش از کودکان جامعه باید در بین مردم نهادینه شود از این رو مشارکت مراکز خدمات عمومی مانند ترمینال ها، قطار شهری و فرودگاه بسیار حائز اهمیت است.
قربانی اظهار کرد: محتواهای تخصصی لازم و مفید در این خصوص توسط بهزیستی تهیه شده است و دیگر دستگاهها می توانند از آن استفاده برده و نسبت به ارائه گزارش فعالیت های مستمر خود اقدام کنند.  
به گفته قربانی؛ بر اساس آمار های بهزیستی بیش از ۹۰ درصد کودکان کار شهرستان شیراز از اتباع خارجی هستند که عمده ترین معضل در شناسایی و ساماندهی آنان، احراز هویت این کودکان است؛ لذا مستلزم همکاری بیش از پیش اداره کل امور اتباع و به کار گیری ابزارهای نوین تشخیص هویت هستند.
رئیس اداره سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شهرستان شیراز تاکید کرد: مراکز ساماندهی روزانه کودکان کار در بهزیستی این شهرستان پس از شناسایی کودکان، نسبت به ارزیابی آموزشی، پزشکی، تحصیلی و دیگر مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی تا حصول نتیجه مناسب اقدام می کنند.
قربانی با اشاره به نقش بازدارندگی اقدامات قهری برای جرائم افرادی که به صورت گروهی و سازمان یافته اقدام به سوء استفاده از کودکان کار و خیابانی می کنند، ابراز کرد: از آنجایی که بسیاری از آسیب های اجتماعی در آینده از دل خیابان ها و این کودکان آغاز می شود، از این رو قانون، مجازات حبس و استرداد اموال ناشی از جرم را برای این دسته از متخلفین در نظر گرفته است و بزودی شعبه دادگاه ویژه ای جهت رسیدگی تخصصی به این جرائم اختصاص خواهد یافت.
رئیس کار گروه "اقدام تا عمل"در فرمانداری شهرستان شیراز با بیان اینکه گزارش اقدمات انجام شده توسط اعضا به صورت هفتگی بررسی و ارزیابی خواهد شد، گفت: امیدواریم با این اقدامات، در آینده شاهد هیچ کودک کار و خیابانی نباشیم و شرایط زیست مناسب برای این کودکان فراهم شود.


منبع : فرمانداری شهرستان شیراز

کد خبر : 81750
بازدید : ۱۵۷۴
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است