۱۴۰۰/۰۱/۲۹
فرماندار شیراز:

هیئت‌ اجرایی انتخابات شوراها، منتخب فرماندار یا دولت نیست

فرماندار شهرستان شیراز گفت: برخی رسانه‌ها، افراد و جریان‌ها، عالماً و یا عامداً هیات اجرایی را منتخب فرماندار و منسوب به دولت می‌دانند که یا واقعا اطلاع ندارند و یا اینکه به روی خود نمی‌آورند که بر اساس قانون، معتمدان پیشنهادی فرماندار باید به تایید هیات نظارت بر انتخابات شوراها برسد.

 
محمدرضا امیری خاطرنشان کرد: آنها فراموش می‌کنند که هیات نظارتی که باید معتمدان پیشنهادی فرماندار را تایید کند، اکنون از نمایندگان مجلس یازدهم هستند.
 
امیری افزود: گویا این افراد فراموش کرده‌اند که این هیات نظارت، منتخب مجلس دهم و لیست امید و اصلاح طلبان شناسنامه‌دار در انتخابات سال ۹۶ نیست.
 
فرماندار شیراز با بیان اینکه هیات اجرایی انتخابات شورای اسلامی شهر شیراز، هیاتی ۱۱ نفره است که فرماندار در آن یک رای دارد، گفت: *هیات اجرایی انتخابات بر اساس یک فرآیند قانونی و علی‌الظاهر به صورت دموکراتیک تشکیل می‌شود و انتساب آن به فرماندار و دولت ناشی از کم لطفی و یا ناآگاهی و یا عناد مخالفان دولت برای تخریب دولت است.*
 
نماینده عالی دولت در شهرستان شیراز افزود: "برخی به دلیل استیصال ناشی از رد صلاحیت خود، هیات اجرایی را منتخب فرماندار و دولت می‌دانند که‌ باید به آنان گفت: 
*تو به تقصیر خود افتادی از این در محروم* 
*از که می‌نالی و فریاد چرا می‌داری؟*
 
امیری عنوان کرد: برخی از رد صلاحیت شدگان در هیات اجرایی انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز  با وجود اینکه نحوه تشکیل هیات اجرایی و شرایط آن را می دانستند، هیچگونه هماهنگی، هم افزایی و همفکری برای تشکیل هیات اجرایی با هم نداشتند و از سویی دیگر بررسی صلاحیت آنان بر اساس وجود پاسخ منفی مراجع قانونی بوده و حتی اصرار برای تایید آنان به استناد برخی از مواد قانونی بی نتیجه ماند که صحبت بیشتر در این مورد به صلاح نیست.
فرماندار شیراز گفت: برخی از منتقدان فراموش کرده‌اند که انتخابات دومین دوره شورای اسلامی شهر و روستا و همچنین مجلس هفتم که با دولت در تقابل بود، در دولت اصلاحات برگزار شد و منتقدان امروز در آن روزگار، خودشان فرماندار، استاندار و مدیرکل بوده اند.
محمدرضا امیری ادامه داد: به هر حال فرآیندهای متعدد و گفت و گوها و مسائل زیادی برای تشکیل هیات اجرایی و همچنین بررسی صلاحیت ها وجود دارد که شاید گفتن آنها به صلاح نیست ولی در یک کلام کلی، *تردیدی نکنید که همه اقدام‌ها در روند برگزاری انتخابات شورای اسلامی شهر شیراز، بر اساس قانون بوده است و خواهد بود.*
 
کاری نکنید سکوتم را بشکنم
فرماندار شیراز با اشاره به مطالب منعکس شده در برخی رسانه‌های منتسب به منتقدان دولت درخصوص بررسی صلاحیت داوطلبین انتخابات شوراهای شهر، خطاب به آنها گفت: *کاری نکنید سکوتم را بشکنم.*
 
امیری با بیان اینکه روند بررسی صلاحیت‌ها هنوز به اتمام نرسیده است، خاطرنشان کرد: اگر در مقابل هجمه اخیر بعضی رسانه‌ها و یا اظهارنظرهای غیرمنصفانه و به دور از واقعیات افراد و جریان‌های سیاسی در خصوص بررسی صلاحیت داوطلبان شیراز و نحوه تشکیل هیات اجرایی و یا بررسی صلاحیت افراد، سکوت کرده‌ام؛ این سکوت ناشی از مصلحت اندیشی شخصی و حفظ موقعیت نیست بلکه سکوتم بنا به اقتضای شغلی، حفظ آرامش جامعه و پیشگیری از التهاب و حفظ مصالح کشور و امنیت عمومی است.
 
فرماندار شهرستان شیراز ادامه داد: آنچه این رسانه‌ها و یا برخی از افراد در خصوص بررسی صلاحیت‌های این دوره انتخابات شوراها در شهر شیراز نوشته‌اند و یا اظهار می‌کنند ناشی از بی‌اطلاعی نسبت به مقررات و فرآیندهای انتخابات و نحوه تشکیل هیات اجرایی و اختیارات فرماندار است.
 
تلاش‌های مجموعه سیاسی استان در تعامل با هیات نظارت بر انتخابات
فرماندار شیراز بیان کرد: اخذ تاییدیه معتمدان هیات اجرایی انتخابات شوراها در شیراز در تعاملات مختلف و جلسه‌ها و گفتگوهای متعددی با هیات نظارت بر انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا استان فارس صورت گرفته است.
امیری اظهار داشت:  چند نوبت از این جلسه‌ها در فرمانداری و در مراحل بعدی در سطح مدیرکل سیاسی، معاونت سیاسی استاندار و حتی در حضور شخص استاندار فارس برگزار و با هیات نظارت تعاملاتی صورت گرفت و توافقاتی نیز شد که البته در اجرا، بدعهدی‌هایی هم اتفاق افتاد که به صلاح نیست گفته‌ و یا منتشر شود.
فرماندار شهزستان شیراز تاکید کرد: اگر امکان انتشار این موارد وجود داشت، هجمه کنندگان به مجموعه سیاسی استان فارس پشیمان می‌شدند و اندک اعتمادی هم اگر مردم به آنان داشته باشند، سلب می‌شود.
 
فرماندار شیراز با بیان شعری از لسان الغیب حافظ شیرازی با این مضمون که *حالی درون پرده بسی فتنه می‌رود*
*تا آن زمان که پرده برافتد چه‌ها کنند* افزود: به جریان‌های سیاسی و فعالان هر دو جریان سیاسی توصیه می‌کنم، به هجمه‌ها دامن نزنند و اصرار نکنند، که اگر مطالب قابل گفتن باشد، آنچه گفته خواهد شد به نفع هیچ یک از جریان‌ها نخواهد بود.
 
اشتباه‌های آشکار ناشی از ناآگاهی نسبت به قانون
فرماندار شیراز با بیان این که مطالب انتشار یافته از سوی منتقدان دولت در هجمه به فرمانداری شیراز، اشتباه‌های آشکار از نظر ناآگاهی نسبت به قانون دارد، گفت: ذکر مواد قانونی و تعداد معتمدان پیشنهادی فرماندار از جمله این اشتباه‌ها است.
 
اقدامات مجموعه سیاسی استان در دفاع از حقوق داوطلبان قابل بیان نیست
فرماندار شیراز گفت: "تدابیر و راهبردهای اتخاذ شده از سوی استاندار محترم فارس، اینجانب به عنوان فرماندار و دیگر مدیران مجموعه سیاسی استان، برای دفاع از حقوق داوطلبان انتخابات شورای اسلامی شهر شیراز بسیار بیشتر از آنچه بوده است که برخی افراد تصور می‌کنند؛ البته این اقدام‌ها قابل بیان نیست."
 
امیری یادآور شد:‌ به عنوان نماینده دولت، بر اساس تعهدمان به مردم و تقید به شریعت و رعایت امانت داری، اعتقاد داشته‌ و داریم که از حقوق داوطلبان به عنوان حق الناس دفاع کنیم و بر این اعتقاد مصر بوده‌ایم و هستیم، فارغ از اینکه افراد دارای نگرش سیاسی چپ، راست و یا اعتدالی هستند یا اینکه دارای شهرت و یا عادی و بی نام و نشان باشند.
 
انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ در سراسر کشور برگزار می‌شود.


منبع : فرمانداری شهرستان شیراز

کد خبر : 81191
بازدید : ۱۴۵۵
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است