۱۳۹۹/۰۵/۰۲

مستاجرین باید حقوق خود را بشناسند

به دنبال ابلاغ مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص تعیین تکلیف اجاره بهای مسکن در شرایط کرونایی، فرماندار شهرستان شیراز، با تشکیل جلسات پی‌درپی با مدیران مسئول حوزه مسکن به ویژه اتاق اصناف، دادستانی، راه و شهرسازی، اتحادیه مشاورین املاک، تعزیرات حکومتی و نیروی انتظامی بر پیاده سازی و اجرای این مصوبه در سطح شهرستان شیراز تاکید کرد.

نماینده عالی دولت در شهرستان شیراز، از تشدید و افزایش اجاره مسکن در سال جاری و فشار مضاعف بر قشر کم درآمد و مستاجرین ابراز نگرانی کرد و یادآور شد: تصمیم گیری در خصوص مسائل اقتصادی می بایست با مطالعه و پژوهش همراه بوده و بر بستر تعاملات بین بخشی اجرا و پیاده‌سازی شود تا از بروز مشکلات جنبی جلوگیری گردد.

محمدرضا امیری از مجوز افزایش سقف‌ اجاره‌ بهای مسکن تا حداکثر ۲۰ درصد در کلانشهر شیراز و ۱۵ درصد در شهرهای کوچک طبق مصوبه ستاد ملی کرونا خبر داد.
امیری از ممنوعیت صدور حکم تخلیه منزل خبر داد و افزود تنها در صورتی که مستاجر خسارتی به ملک وارد آورده و یا اجاره بها را پرداخت نکرده باشد حکم تخلیه صادر خواهد شد و مالکانی که ملک خود را قبلا فروخته باشند نیز می‌توانند بعد از گذشت ۲ ماه و در قبال ارائه مستندات فروش ملک خود، حکم تخلیه دریافت کنند.
فرماندار شیراز، اتحادیه مشاوران املاک، راه و شهرسازی و اتاق اصناف را موظف به اجرای این مصوبه در کلانشهر شیراز برشمرد و اظهار داشت: مصوبه افزایش نرخ  ۲۰ درصدی اجاره بهای سال ۹۹ می بایست بر روی بنر چاپ و در تمامی دفاتر املاک شهرستان در معرض دید عموم قرار گیرد.
امیری با تاکید بر اینکه مصوبات ستاد ملی کرونا در حکم قانون بوده و برای همه دستگاهها لازم الاجراست، از شکل گیری کمیته بازرسی، متشکل از نمایندگان اتاق اصناف، اتحادیه مشاورین املاک، راه و شهرسازی، اماکن و نیروی انتظامی در شهرستان شیراز خبر داد و اظهار داشت: این کمیته ضمن سرکشی و بازدیدهای سرزده و تصادفی از دفاتر املاک سراسر شهر، بر اجرای دقیق مصوبات در زمینه رعایت سقف افزایش اجاره بها و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بنگاههای معاملات املاک، نظارت و بازرسی خواهد داشت.
محمد رضا امیری، شیراز را شهر مهربانی خواند و ابراز امیدواری کرد به رغم سقف تعیین شده برای افزایش نرخ اجاره بها، بدون تردید مالکان خیر و نیک اندیشی که قصد افزایش اجاره بها نداشته و یا افزایشی کمتر از نرخ تعیین شده را اجرا‌کنند کم نخواهند بود. 
امیری به تشکیل کمیته‌های سازش بین مالک و مستاجر در اتاق اصناف شیراز اشاره کرد و افزود: از چهارم مردادماه، دو شعبه کمیته سازش مالک و مستاجر در اتاق اصناف شیراز آغاز به کار خواهد کرد و این آمادگی وجود دارد که متناسب با تقاضا، این شعبات به ۱۱ مرکز افزایش یابد، اما ما بر این باوریم که مالکان شیراز به گونه‌ای عمل خواهند کرد که نیازی به برخورد قضایی و انتظامی نباشد.
رئیس شورای مسکن شهرستان شیراز در ادامه خاطر نشان کرد که مصوبه ستاد ملی کرونا از پانزدهم تیرماه ۹۹ ضمانت اجرایی داشته و شامل قراردادهای قبل از این زمان نمی‌شود.
امیری در پایان افزود: در پی شیوع کرونا، کسب و کارهای زیادی با مشکل مواجه شده و منبع درآمد بسیاری حتی تا ۸۰ درصد کاهش یافته است، در چنین شرایطی انتظار می رود مالکان نیز وضعیت جامعه را مدنظر قرار داده و از افزایش غیر معقول نرخ اجاره بها خودداری کنند.


منبع : روابط عمومی فرمانداری شهرستان شیراز

کد خبر : 78473
تعداد بازدیدها : ۲۲۵۴
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است

   
/* */