۱۳۹۸/۰۷/۲۰
در نشست مشترک فرماندار شهرستان شیراز با نمایندگان احزاب و تشکل های سیاسی:

فرماندار شیراز: احزاب بر ایجاد شور و نشاط سیاسی نقش ایفا می کنند. / فصل انتخابات، بهار احزاب سیاسی است‌.

فرماندار شیراز: مشارکت حداکثرى مردمى در پاى صندوق هاى رأى فصل مشترک تمامى احزاب سیاسى است.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شیراز، نشست مشترک احزاب سیاسی شهرستان شیراز به میزبانی فرمانداری این شهرستان برگزار شد. در این نشست که با حضورمعاون محترم  سیاسی، امنیتی استانداری و مدیر کل محترم سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری  استانداری فارس و دبیران محترم  جریان های مختلف سیاسی اصلاح طلب، اصولگرا، مستقلین و اعتدالیون برگزار گردید ،فرماندار شهرستان شیراز به نشست هاى مختلف این فرماندارى با نمایندگان احزاب اشاره و بیان کرد : هدف از برگزاری این نشست ها  ایجاد شور و نشاط سیاسی و بسط آن در جامعه است.
محمد رضا امیری با  اشاره به الزامات مردم سالاری خاطر نشان کرد : معتقدیم تحکیم پایه های نظام مردم سالاری دینی با حضور جریانها و بازیگران عرصه های مختلف امکان پذیر است و یقینا یکی از بازیگران و کارگردانان عرصه سیاسی جامعه، تشکل ها و احزاب سیاسی هستند. 

نماینده عالی دولت در شهرستان شیراز با بیان اینکه فصل انتخابات بهار احزاب سیاسی است اما فعالیت احزاب نباید محدود به زمان انتخابات باشد، افزود:انتظار است که احزاب سیاسى در برهه هاى مختلف زمانى در مباحث مختلف ایفاى نقش کنند و معتقدیم که این نشستها و گفت گو ها دامنه و وسعتش درسطح جامعه ترویج داده شود.
رییس شوراى ادارى شهرستان شیراز با بیان اینکه هر حزب سیاسى با سلایق مختلف که مطالبه گرى خود را در چارچوب قانون دنبال کند مورد حمایت دولت و حاکمیت  قرار دارد ، خاطر نشان کرد:  در شورای اداری اخیر شهرستان شیراز بر این موضوع مهم تأکید داشتم که نهادهای دولتی و حاکمیتی به تنهایی نمی توانند شور نشاط سیاسی را ایجاد کنند و  ما تنها می توانیم بستر ساز باشیم.

امیرى ادامه داد : یقینا یکی از ابزارهای اعمال حاکمیت در نظام مردم سالاری عرصه انتخابات، کنشگران سیاسی و احزاب فعال هستند که در عرصه جامعه بر ایجاد شور و نشاط سیاسی نقش ایفا می کنند.

رییس ستاد انتخایات شهرستان شیراز در ادامه سخنان خود ، برگزارى  انتخابات با شکوه و با مشارکت حداکثرى مردمى در پاى صندوق هاى رأى را فصل مشترک تمامى احزاب سیاسى در کشور دانست و تصریح کرد : امروز از یک سو با جنگ نابرابر اقتصادی تمام عیار مواجه هستیم  و از طرفی دیگر برخى مباحث داخلی ناشی از تحریم داریم که در این شرایط بایستی بر نقاط اشتراک های فراوانی که بین احزاب وجود دارد تاکید نمود.

رییس شورای تامین شهرستان شیراز افزود: امروز نظام براى مقابله با تهدیدات دشمن راهبرد "مقاومت فعال" در درون و "دیپلماسی فعال" در خارج از کشور را پیگیری می کند که این راهبرد موجب شکست استراتژی "فشار حداکثری"  امریکا گردیده است.

امیری با بیان اینکه یکى از نقطه اشتراک احزاب سیاسى کشور ، حفظ منافع ملى و عزت و سربلندى ایران اسلامى است، ابراز داشت : با چنین وجه اشتراک هایى بین سلایق مختلف سیاسى کشور و رهنمودهاى رهبرى تقویت چنین وجه اشتراک هایى موجب ایجاد امید و شور و نشاط سیاسى و اجتماعى در جامعه می شود.
رییس ستاد انتخابات شهرستان شیراز بار دیگر با بیان اهمیت انتخابات پیش رو به اقدامات انجام شده آن ستاد در سطح شهرستان پرداخت و افزود :  در آستانه انتخابات مجلس شوراى اسلامى ما کار مطالعات و بررسی نقایص احتمالى گذشته ستاد را بعنوان مرکز یکى از استان هاى مهم کشور از جمله پیش بینی شعب اخذ رأى با ملاک قرار دادن انتخابات دور قبل ریاست جمهورى ودر نظر گرفتن نرخ رشد جمعیت و تعداد نیروى انسانى لازم جهت انعکاس به هیئت اجرایى انتخابات آغاز کرده ایم تا در صورت اعلام آن هیئت آمادگى کامل تصمیمات اخذ شده وجود داشته باشد.
وى در پایان ضمن تقدیر و تشکر از حضور دبیران احزاب سیاسى حاضر در جلسه و حساسیت شان بر پیگیرى مشکلات شهر و استان در راستاى توسعه پایدار استان و پیگیرى مطالبات مردمى ، خبر از آمادگى کامل فرماندارى شهرستان شیراز جهت برگزارى انتخاباتى با شکوه و سالم  داد و ابراز داشت :هیات بازرسی در شهرستان شیراز به ریاست معاون عمرانی فرماندار شهرستان شیراز و با عضویت معاون متوسطه آموزش و پرورش و معاون اقتصادی و مالی شهردار تشکیل شده است،    همچنین که هیات نظارت اقدامات خود را آغاز کرده و در مورد تخلفات  انتخاباتی بنا به اظهار رییس کل محترم دادگستری استان فارس شورای پیشگیری از جرایم انتخاباتی  تشکیل شده است که با لطف خدا و همراهى تمامى عزیزان خود را آماده برگزارى انتخابات با شکوه در اسفند سال جارى خواهیم کرد.

در ادامه این نشست تعدادی از دبیران تشکل های سیاسی به ترتیب زمانی که در اختیار آنان قرار گرفته بود سخنانی  در رابطه با مسائل سیاسی روز و نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات نسبت به برخی جریانات و انتظارات خود را از دولت و حاکمیت بیان کردند. که از جمله مهم ترین آنها از سوی جناح اصلاح طلب  در خصوص جذب بیش از سه هزار نیرو بدون ضابطه در  زمان شهردار سابق  شیراز و خسارات مالی به شهر مطرح گردید  که طیف اصولگرا در پاسخ معتقد به جذب نیروهای گفته شده نه تنها در یک دوره بلکه در دوره شهرداران مختلف قبل تا امروز بودند این در حالی بود که جریان اعتدال با ذکر تاریخچه احزاب به دفاع از عملکرد دولت  تدبیر و امید پرداخت و حزب اعتدال را برای اولین بار در کشور حزبی دانست که از دل قدرت خارج نشده و توانست رییس جمهور معرفی نماید که این سخنان با واکنش یکی از احزاب اصلاح طلب مواجه شد.
 از دیگر نکات مطرح شده بیان مشکل بحران آب، تولید و اشتغال، مشکلات مدیریت شهری، تورم و رکود اقتصادی و .. بود.

در ادامه این نشست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با گرامیداشت یاد و خاطره شهداء ، نگاهى به عملکرد احزاب مختلف استان و تأثیر آن در حوزه سیاسى داشت و خاطر نشان کرد :باید قبول کنیم که جریان ها و شخصیت های سیاسی استان فارس داراى سابقه سیاسى مفید و توانمند هستند که این امر انتظارات را از احزاب فعال استان بالا می برد.
 سید احمد احمدى زاده اظهار داشت : امروز نماینده عالى دولت  به عنوان یک استاندار بومی و با آشنایى و اشراف کامل به تمامى موضوعات در حوزه هاى مختلف به همراه دیگر معاونین ایشان آمادگى کامل خود را به منظور دریافت هر گونه انتقاد و پیشنهاد به همراه راهکار لازم اعلام داشته اند که مى بایست احزاب با سلایق مختلف با هدف توسعه پایدار استان خود به صحنه بیایند و اجازه ندهند تخریب جاى نقد را بگیرد.
وى با انتقاد از برخى رفتارها و جلسات که هیچ خروجى و حاصلى براى توسعه استان و حل مشکلات مردمى ندارد ، افزود : ما اعتقاد داریم که احزاب و جریانات سیاسى مختلف با سلایق گوناگون باید  هر کجا منافع استان ایجاب کند یا در راستاى پیگیرى مطالبات مردمى بتوانند دور یک میز جمع شوند و براى مسایل و مشکلات مطرح شده راهکار ارایه دهند.
احمدى زاده با بیان اینکه یکی از کارکردهای مهم احزاب قانون مداری و نهادینه کردن قانون در جامعه است تصریح کرد : تمامى احزاب با گرایش هاى سیاسى مختلف در دولت داراى سهم و مسئولیت هستندو به طبع احزاب مختلف در استان نیز مى بایست با برنامه اثر گذار براى حل مشکلات موجود به صحنه بیایند و از حضور و برنامه هاى مدون به همراه راهکارهاى ارایه شده تمامى احزاب استقبال مى کنیم .
دکتر احمدى زاده در ادامه سخنان خود اشاره اى نیز به گام دوم انقلاب داشت و افزود :  انتظار داریم احزاب سیاسى استان با هر گرایش سیاسى بیانیه گام دوم انقلاب اسلامى توسط مقام معظم رهبری را بیش از گذشته مورد توجه قرار داده و ضمن بومى سازى موضوعات متناسب با شرایط استان بر روى آن نشست هاى تخصصى و تحلیلى به منظور بهره بردارى حداکثرى برگزار کنند.
رییس و سخنگوى ستاد انتخابات استان فارس با بیان اهمیت و نقش احزاب در معرفى نامزدهاى اصلح و فراهم نمودن بستر لازم در راستاى حضور حداکثرى مردم در پاى صندوق هاى راى ، ابراز داشت : در بحث سلامت و امنیت انتخابات با تمام توان ایستاده ایم و در همین خصوص گروها و کمیته های مختلفی تشکیل و فعالیت شان راآغاز کرده اند و در بحث رقابت سالم نامزدها در چارچوب قانون و مشارکت حداکثرى مردم که موضوعى ملی است انتظار داریم همگان على الخصوص احزاب سیاسى در صحنه باشند.
معاون سیاسی و امنیتی استانداری فارس در ادامه ضمن تاکید به ضرورت و استمرار نشست مشترک فرمانداران سراسر کشور  با احزاب و گروهای سیاسی اظهار داشت: تشکیل خانه احزاب یکى از اولویت های حوزه سیاسى استان است که  با پیگیرى هاى انجام شده ، مکانی جهت واگذارى به خانه احزاب استان توسط یکى از دستگاه هاى اجرایى در نظر گرفته شده و در تلاش هستیم هر چه سریعتر این مطالبه بحق احزاب استان مبنى بر تشکیل خانه احزاب نیز جامه عمل بر آن پوشیده شود.

وی با بیان اینکه اطلاع رسانی از عملکرد و اقدامات موثر دولت به مردم باعث افزایش اعتماد عمومی و ایجاد امید خصوصا به نسل جوان می گردد خاطر نشان کرد:احزاب و گروهای سیاسی با سلایق متفاوت با هم افزایی در راستای منافع ملی می بایست در کنار هم باشند و با ترویج فرهنگ گفتمان با اتحاد،انسجام و همدلی شور و نشاط را برای جامعه خود به ارمغان بیاورند و راه را برای تقابل با یکدیگر و تزریق یاس و نا امیدی به مردم که هدف اصلی دشمنان است ببندند.

دکتر احمدی زاده در بخش دیگری از  سخنان خود اشاره ای به تهیه سند پیشرفت و توسعه فارس با در نظر گرفتن اقتصاد مقاومتی و رونمایی از آن با حضور وزیر محترم کشور داشت و خاطر نشان کرد:یکی از اولویت های اصلی مدیریت ارشد استان تحقق شعار سال و رونق تولید و ترغیب سرمایه گذاری در این استان  با برداشتن موانع مختلف از جمله پیچ و خم های اداری است که در این راستا با تشخیص و دستور مستقیم استاندار محترم فارس تعداد 128 مجوز بی نام و آماده سرمایه گذاری صادر گردید که با استقبال کم نظیر سرمایه گذاران مواجه شد و تا امروز بیش از 30 مجوز بنام متقاضیان سرمایه گذاری در استان ثبت گردیده است .

مدیر کل دفتر سیاسى ، انتخابات و تقسیمات کشورى استاندارى فارس نیز در این نشست  با اشاره به  تاریخچه احزاب در کشور اظهار داشت: احزاب در کشور ما در زمان مشروطیت و قبل از انقلاب از بالا به پایین و به صورت فرمایشی بوده که همواره با ناکارامدی مواجه می گردید.
وی در ادامه به نقش احزاب پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود:  می توان گفت در دو مقطع پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا آغاز جنگ تحمیلی و به دنبال آن پس از دوران دفاع مقدس ، سه دهه به معنای واقعی  از عمر احزاب گذشته و در این برهه از زمان احزاب با گرایش هاى سیاسى مختلف فراز و نشیب هاى فراوانى را تا امروز پشت سر گذشته اند.
حجت رضایى خاطر نشان کرد :  در ساختار سیاسی کشور ما احزاب در ابتدا از بالا به پایین فعالیت خود را آغاز کردند به نحوى که به نوعى منتظر بودیم دولت برای احزاب تصمیم بگیرد.
وى تصریح کرد : اما امروز این موضوع با شیبی ملایم از پایین دست آغاز میشود و شاهدیم که احزاب به راحتى نمایندگان مجلس و شوراهاى اسلامى شهرها را مشخص و به مردم معرفى مى کنند.
رضایى افزود : امروز به گواه مستندات موجود احزاب خود تصمیم میگیرند و میگویند که نمایندگان ما چه کسانی هستند ، اتفاقى که شاید تا دیروز به این صورت نبود که این مهم حرکت احزاب به سمت و سوى نهادینه شدن و رسیدن به جایگاه واقعى خود در چارچوب وظایف ذاتى و قانونى را نشان مى دهد.
مدیر کل دفتر سیاسى ، انتخابات و تقسیمات کشورى استاندارى فارس با بیان اینکه علیرغم ارتقاء جایگاه احزاب در کشور اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله بسیار داریم ، اذعان داشت : شاید مشکلات و آسیب هایى در ادامه مسیر احزاب تا رسیدن به وضعیت ایده آل وجود داشته باشد اما از نخبگان سیاسى احزاب انتظار داریم با رعایت قواعدفعالیت هاى سیاسى خود ، از قدرت گفتگو نهایت بهره را در راستاى ارتقاى سطح وجودى احزاب و توسعه سیاسى پایدار  ببرند.
رضایى در پایان سخنان خود با بیان اینکه اگر جریانات احزاب سیاسى خود وارد عرصه گفتگو نشوند ، نباید از طیف رقیب هم چنین انتظارى داشته باشند، ابراز داشت : با برنامه ریزى و تئوریزه کردن گفتگو به شکل کارآمد مى توان به بلوغ سیاسى رسید و باید بپذیریم که یکی از کارکردهاى مهم اصل احزاب در کشور ما شکل دهى و جامعه پذیری سیاسی، آنهم ابتدا از درون احزاب خود و انتقال آن به بدنه جامعه است ، امرى که با همت احزاب سیاسى کنونى و فعال ما بدلیل داشتن اهداف مشترک بسیار، علیرغم برخى اختلاف نظرها دست یافتنى است.


منبع : روابط عمومی فرمانداری شهرستان شیراز

کد خبر : 74883
تعداد بازدیدها : ۵۹۹
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است