جاذبه های گردشگری بخش زرقان :

1-پارک جنگلی زرقان:

پارک جنگلی انقلاب زرقان یا همان پارک پالایشگاه به همت پدران و برادران ما کاشته شد و یادگار تلاش و کوشش بی‌نظیرانان است.این پارک درمسیر اتوبان شیراز-اصفهان واقع است.

2-مجموعه تفریحی ، گردشگری و هوانوردی زرقان:

که در فرودگاه شهرزرقان مستقر است عامل مهمی برای جذب گردشگر درکشور به شمار می آید.

این مجموعه با قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیت شیراز به تخت جمشید می تواند عامل مهمی برای جذب گردشگر تلقی شود.

مجموعه یاد شده متعلق به شرکت فرودگاه های کشور است وهم اکنون توسط بخش خصوصی و تحت کنترل و مدیریت اداره کل فرودگاه های استان فارس اداره می شود.  وسعت این مجموعه حدود شش هکتار و دارای یک باند خاکی ، یک باند آسفالت ، حدود یک هزار مترمربع آشیانه ساختمان اداری و یک مهمانسراست.
هم اکنون چهارفروند هواپیما درفرودگاه زرقان ، پروازهای آموزشی و تفریحی انجام می دهند و با هدف بهسازی باند این فرودگاه ، ساخت یک برج مراقبت جدید نیز در دستور کار قرار دارد.

در ایام نوروز امسال ۸۵۰ نوبت پرواز تفریحی در این فرودگاه انجام شد درحالی که تا پیش ازاین فرودگاه های ˈنمک آبرودˈ و ˈرامسرˈ با داشتن حدود ۵۰۰ نوبت پرواز مقام نخست را در کشور داشتند.  هم اکنون در ایران پروازهای تفریحی در فرودگاه های رامسر ، نمک آبرود،زرقان،گلبهار مشهد ،آزادی آبیک قزوین شهرکرد ، ارومیه و نوشهر انجام می شود و از میان آنها فرودگاه زرقان حد نصاب بیشترین پرواز را در نوروز کسب کرد.

انجام پروازهای تفریحی که هم اکنون در از این فرودگاه بر فراز مکان های تاریخی این منطقه شامل تخت جمشید ، نقش رستم ، نقش رجب ، پاسارگاد ، بندامیر ، شهر استخر ، کاروان سرای سعادت شهر انجام می شود می تواند رونق بیشتری را در صنعت گردشگری این استان به دنبال داشته باشد.
علاوه بر این دیدن زیبای هایی مناطق طبیعی گردشگری مانند آبشار مارگون ، بهشت گمشده ،سد درودزن ،سد ملاصدرا و سه تخت گزین از آسمان می تواند زیبایی های این مناطق را در چشم گردشگران دوچندان کند.

این پروازها موجب شده است تا مناطقی مانند دریاچه طشک نی ریز که تا پیش از این به عنوان مناطق گرشگری مطرح نبودند بیشتر به مردم شناخته شوند.

 3-امامزاده قاسم:

نام امامزاده ای است که مقبره آن در ۳۰ کیلومتری جاده شیراز به اصفهان و در مدخل شهر زرقان واقع شده‌است. از حدود ۱۰ سال پیش هیئت امنای این حرم تشکیل شده و زیر نظر اداره اوقاف رفته و کارهای اصولی در آن انجام شده‌است. این امامزاده از آنجا که در مدخل شهر و سر راه جاده شیراز- اصفهان واقع است، به عنوان یک مرکز سیاحتی- زیارتی در رونق زرقان و توسعه شهر بسیار مؤثر خواهد بود. ضریح نقره آن چند سالی است که روی آن نصب شده‌است و هم اکنون حرم آن در حال بازسازی است، که ساخت آن به زودی به پایان خواهد رسید. شاهزاده قاسم که در مسیر ابتدای ورودی شهر واقع شده‌است هر ساله محلی برای پذیرایی از مهمانهای نوروزی است.

نام پدر بزرگوارشان حسین بوده که به احتمال قوی ایشان به همراه خانواده در کاروان احمد بن موسی بوده اند. احمد بن موسی در سنوات (۱۹۸ تا ۲۰۳ هـ. ق) به همراه دو تن از برادرانش به نامهای محمد بن موسی و حسین بن موسی و گروه زیادی از برادرزادگان، خویشان و شیعیان، بالغ بر دو یا سه هزار نفر از طریق بصره عازم خراسان شدند و از هر شهر و دیاری که می‌گذشتند، بر تعداد همراهانشان افزوده می‌شد، به طوری که برخی از مورخان تعداد یاران احمد بن موسی را نزدیک به پانزده هزار نفر ذکر کرده‌اند.
سپاه قتلغ خان در برابر یاران احمد بن موسی صف‌های خود را آراستند، و جنگ نابرابری آغاز شد. در نتیجه این پیکار قتلغ خان بسیاری از یاران احمد بن موسی کشته شدند و عده‌ای نیز که از دست دشمن به سلامت گریخته بودند، در اطراف پراکنده شدند. مورخان اتفاق نظر دارند که غالب امامزادگان در فارس و دیگر شهرهای ایران، از پراکنده شدگان این نهضت هستند.
طبق اطلاعات محلی و بررسی کتب مختلف و با توجه به کمبود اطلاعات احتمال می رود که این امامزاده نیز در کاروان آن حضرت و در جنگی که میان قتلغ خان و سپاه احمد بن موسی در گرفت به شهادت رسیده باشد. و از قدیم الایام طبق اعتقادات مردم و همچنین نوشته های قابل درک روی قبر این مکان محل دفن امامزاده مذکور می باشد.

مقبره آن در ۳۰ کیلومتری جاده شیراز به اصفهان و در مدخل شهر زرقان و در کنار ارتفاعات زرقان واقع شده‌است. ضریح نیلوفری رنگ دارد. از حدود ۱۴ سال پیش هیئت امنای این حرم تشکیل شده و زیر نظر اداره اوقاف رفته و کارهای اصولی در آن انجام شده‌است. این امامزاده از آنجا که در مدخل شهر و سر راه جاده شیراز ـ اصفهان واقع است، به عنوان یک مرکز سیاحتی ـ زیارتی در رونق زرقان و توسعه شهر بسیار مؤثر بوده است.
این امامزاده در سال های قبل از انقلاب دارای بقعه ای خشت و گلی بوده و تقریبا هیچ سرپناهی بر مزار این عزیز نبوده است اما در سالهای بعد از انقلاب با کمک مردم و دولت سازندگی در این مکان انجام شد که در سال های اخیر نیز به دلیل مراجعه زیاد زائران به این مکان طرح توسعه امام زاده به خوبی انجام شده است.
متراژ زمین به حدود ۷۰۰ متر میرسد که شامل حرم، زائر سرا، تفرجگاه، پارکینگ و … می باشد. ضریح در وسط حرم قرار دارد و ابعاد آن ۲ در ۱/۵ است. قبرستان (خرفخانه) شاهزاده قاسم مربوط به دوره اشکانیان ـ دوره ساسانیان است و در کنار امامزاده شاهزاده قاسم واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۰۷۵
۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش

 4-روستای هزارساله بند امیر:

چشم اندازهای دیدنی اطراف رودخانه، نهرها، طبیعت بکر و زیبای اطراف روستا تنها بخشی از جاذبه های طبیعی روستای هزار ساله بند امیر است. در ۴۳ کیلومتری شیراز و ۱۲ کیلومتری شرق زرقان روستای قدیمی و زیبا وجود دارد که به دلیل سد(بند) مشهور امیر که در دوره عضدالدوله دیلمی بر روی رودخانه کر بنا شده به آن روستای بند امیر  می گویند.

در برخی از منابع و کتب تاریخی آمده است که قدمت این روستا به دوره دیلمیان می رسد. به گزارش خبرنگار ما این روستا در محدوده دشتی قرار گرفته و هسته اولیه روستا با معابر نامنظم و استفاده از مصالح خشت خام و گل شکل گرفته است. این روستا که از توابع زرقان است یکی از ۱۵ روستای هدف گردشگری فارس به شمار می رود که هم اکنون جاذبه های آن از سوی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس مورد مطالعه و بررسی است. این روستا به دلیل آثار متعدد طبیعی و تاریخی می تواند به یکی از جاذبه های منحصر به فرد فارس تبدیل شود و محلی مناسب برای حضور گردشگران به خصوص طبیعت گردها باشد. یکی از جاذبه های مهم گردشگری این روستا سد است. راه ارتباطی روستا در گذشته از طریق پلی بوده که بر روی این سد ساخته شده است. پل بند امیر ۱۳ دهانه دارد و قدمت آن به سال ۳۶۵ هجری قمری می رسد. این پل در سال ۱۳۴۹ رو به شماره ۹۰۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این بنا از سنگ و ساروج ساخته شده است و از دو بخش بند و پل تشکیل شده که با ۲۰ متر پهنا، ۹متر ارتفاع و حدود ۱۰۳ متر درازا از قطعات سنگ های تراشیده تشکیل شده است. معماری این بنا مانند معماری دوره ساسانی است این سد و پل برای کنترل جریان تند آب رودخانه کر و نیز بالا آوردن سطح آب جهت استفاده روستاهایی است که در مسیر رودخانه قرار گرفته است بنابراین گزارش در اطراف پل و در محل شهرهای منشعب از رودخانه آُسیاب های قدیمی وجود دارد که تعداد آنها به ۲۵ می رسد. یکی دیگر از جاذبه های تاریخی در این روستا گونه هایی از سازه های آبی است که قدمت آن ها به اوایل دوره اسلامی می رسد که به آن گاوشیر می گویند. دامداری و تولید محصولات صنایع دستی چون قالی از جمله فعالیتهای مردم این روستا محسوب می شود البته نباید میهمان نوازی آنها را نیز از یاد برد. برای رفتن به این روستا می توان از طریق شهرهای مرودشت، زرقان و شیراز اقدام کرد.


 

5-پارک ملی بمو:

 از پارک‌های ملی ایران در استان فارس است. این پارک که نامش را از کوه بمو گرفته است، در شمال شهر شیراز قرار دارد و در ۱۰ کیلومتری شهر قرار دارد. این پارک حدود ۴۰ سال است مورد حفاظت قرار گرفته و در بخش زرقان – مسیر تخت جمشید واقع شده‌است.پارک ملی بمو ۴۸ هزار هکتار وسعت دارد و یکی از مناطق چهارگانه طبیعی در استان فارس است.

محدوده‌ فعلی‌ پارک‌ ملی‌ بمو در سال‌ ۱۳۴۱ تحت‌ عنوان‌ منطقه‌ شکار ممنوع‌ با وسعتی‌ حدود ۱۰۰۰۰۰ هکتار توسط کانون‌ شکار ایجاد شد و در سال‌ ۱۳۴۶ پس‌ ازتشکیل‌ سازمان‌ شکاربانی‌ و نظارت‌ بر صید منطقه‌ شکار ممنوع‌ به‌ منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ وسپس‌ به‌ پارک‌ وحش‌ بمو تغییر نام‌ داد و بالاخره‌ در سال‌ ۱۳۵۴ با ایجاد سازمان‌ حفاظت‌ محیط زیست‌، این‌ منطقه‌ که‌ وسعت‌ آن‌ معادل‌ ۴۸۶۷۸ هکتار بود به‌ نام‌ پارک‌ ملی‌ بمو تغییر نام داد.

پوشش جانوری

پارک ملی بمو از لحاظ شمار حیوانات و تنوع حیات‌وحش، بعد از پارک‌های ملی گلستان و ارومیه در مقام سوم اهمیت می باشد هرچند چندان شناخته شده نمی باشد. در زیستگاه طبیعی بمو، علاوه بر پلنگ، پستاندارانی از جمله، آهو، قوچ و میش، بز و پازن و پرندگانی همچون عقاب طلایی زندگی می‌کنند و کفتار، گربه جنگلی، گربه وحشی و جغد کوچک و شاه بوف از دیگر حیوانات این منطقه می باشند شمار پلنگ‌های این منطقه در سال ۹۲ شش قلاده برآورد شده‌است.

پوشش گیاهی

این پارک ملی دارای ۱۱۲ گونه جانوری ۶۹ گونه پرنده و ۲۱ گونه پستاندار، ۱۹ گونه خزنده و ۳ گونه دو زیست و همچنین گونه‌های مختلف گیاهی می‌باشد..

 

 

  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است